Wiele osób zastanawia się, czy warto ubezpieczać mieszkanie. Jedni uważają, że ryzyko jest niewielkie, po co więc wydawać niepotrzebnie pieniądze, inni kierują się zasadą, że lepiej zabezpieczyć się i zyskać spokój, nawet jeśli przez okres ubezpieczenia nic złego się nie wydarzy. Dziś chcemy przekonać tych sceptycznie nastawionych do tego, że warto ubezpieczać mieszkanie. Sprawdźmy, jakie są tego zalety.

Poczucie bezpieczeństwa

To jedna z najważniejszych zalet posiadania ubezpieczenia mieszkania. Wychodząc z domu do pracy czy wyjeżdżając na wczasy nie musisz już martwić się o to, czy wszystko będzie dobrze. Jeśli Twoje mieszkanie jest ubezpieczone od kradzieży, zalania czy innych losowych zdarzeń, to nawet, gdy się wydarzą, firma ubezpieczeniowa pokryje szkody. To właśnie obawa przed stratami jest najczęstszą motywacją do wykupienia ubezpieczenia. 

Szeroki zakres ochrony mieszkania

Kolejnym argumentem przemawiającym za ubezpieczeniem mieszkania jest szeroki wachlarz ochrony. Warto bowiem wiedzieć, że firmy ubezpieczeniowe oferują różne warianty ubezpieczenia obejmujące zarówno mury, jak i sprzęt i wszelkie wartościowe akcesoria znajdujące w mieszkaniu. Ubezpieczenie może obejmować zarówno skutki działania czynników atmosferycznych, jak i dodatkowe ryzyka w postaci aktów wandalizmu czy kradzieży. 

Ubezpieczenie mieszkania korzystne dla właścicieli lokali na wynajem

Jeśli wynajmujesz mieszkanie innym, posiadanie ubezpieczenia okazuje się bardzo dobrym posunięciem. Chroni to nie tylko Ciebie, ale również dla najemców. Wyobraź sobie, że lokatorzy przypadkowo zalali sąsiadów. To może się przecież zdarzyć każdemu. Nie dość, że trzeba będzie ponieść koszty likwidacji szkody u sąsiada, to jeszcze będzie się to wiązało z pracami remontowymi w Twoim mieszkaniu. Ubezpieczenie chroniące od zalania sprawi, że obydwa wydatki zostaną pokryte z polisy.

Jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie mieszkania

Decydując się na wykupienie ubezpieczenia mieszkania należy wziąć pod uwagę kilka elementów. Przede wszystkim zastanów się, co powinno wchodzić w skład polisy. Podstawowa ochrona dotyczy murów, czyli samej nieruchomości, co można poszerzyć o ochronę przedmiotów znajdujących się w mieszkaniu, jak sprzęt RTV / AGD, instalacje, parkiet, kominek). Ponadto ubezpieczenie może obejmować różne ryzyka, najczęstsze z nich to:

 • Pożar, 
 • Gradobicie, 
 • Zalanie,
 • Huragan, porywisty wiatr,
 • Osuwanie się ziemi
 • Trzęsienie ziemi
 • Upadek statku powietrznego,
 • Upadek drzew i masztów
 • Lawina,
 • Dym i sadza,
 • Zaleganie śniegu.

Warto wybrać takie ryzyka, które są najbardziej prawdopodobne. Oczywistym jest przecież, że nie ubezpieczymy mieszkania od upadku drzew lub masztów, jeśli w pobliżu nic takiego nie występuje. 

Pamiętaj, że im większy zakres ubezpieczenia, tym składka roczna będzie wyższa.

Zanim podpiszesz umowę polisy, dokładnie zapoznaj się z zapisami w OWU, czyli w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Dzięki temu unikniesz późniejszych nieporozumień wynikających z niewiedzy na temat funkcjonowania poszczególnych elementów oferowanej ochrony.

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania

Na cenę polisy wpływa przede wszystkim zakres ubezpieczenia, ale również inne czynniki takie jak powierzchnia mieszkania, lokalizacja, wartość nieruchomości, zabezpieczenia własne. 

Zwykle roczna składka ubezpieczeniowa wynosi około 200-300zł.

Ubezpieczenie mieszkania zapewnia więc nie tylko ochronę twojej nieruchomości, ale również daje Ci komfort i poczucie spokoju, a ten szczególnie wart jest tej wcale nie wygórowanej ceny polisy.