Strój biznesowy rządzi się swoimi prawami. Powinien on być dopracowany w najmniejszym szczególe bez względu na rangę spotkania. To, jak zaprezentujemy się na nim wizualnie, będzie miało duży wpływ na odbiór naszej osoby przez innych jego uczestników. Jakie są więc ogólne przyjęte zasady kompletowania stroju biznesowego, aby zaprezentować się z klasą? Sprawdźmy.

Męski strój biznesowy

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że strój biznesowy nie oznacza, że mężczyzna musi wyglądać sztywno. Dress code biznesowy nie wymaga bowiem wkładania garnituru i krawata. Wszystko zależy od charakteru spotkania. 

Bezwzględną zasadą dotyczącą stroju biznesowego jest jego czystość i schludność. Nawet najlepsza marynarka czy buty nie będą pasowały do biznesowego stroju, jeśli będą zniszczone bądź brudne, Każda część garderoby powinna być starannie wyprasowana i świeża, a buty pozbawione jakichkolwiek zanieczyszczeń. Z ubrań nie powinny wystawać żadne nitki, co może świadczyć o niskiej jakości materiałów. 

Jeśli wybieramy się na bardziej oficjalne spotkanie biznesowe z osobową wyższej rangi, należy okazać jej szacunek wkładając garnitur, koszulę i krawat. Wówczas nie ma mowy o założeniu spodni jeansowych. Te będą odpowiednie w przypadku mniej formalnych spotkań. Do garnituru zakładamy więc wyłącznie spodnie garniturowe i eleganckie obuwie. Strój warto uzupełnić klasycznym zegarkiem na bransolecie, który doda klasy całej stylizacji.

Zadbajmy też o stonowaną kolorystykę i unikajmy ekstrawagancji. Na to mogą pozwolić sobie tylko nieliczni, bardzo doświadczeni mężczyźni o ugruntowanej pozycji i tylko w odpowiednich okolicznościach.

Jeśli chodzi o mniej formalne spotkania, to biznesowy strój mężczyzny może składać się z marynarki, koszuli (tym razem krawat nie jest już wymagany) oraz spodni – mogą to być jeansy. Można do tego założyć mniej oficjalne buty, w zależności od temperatury mogą to być espadryle, sztyblety – lecz pod żadnym pozorem sandały! Nawet w czasie upałów nie wypada też ubierać na spotkanie biznesowe krótkich spodenek. Jeśli obawiamy się, że w długich spodniach będzie nam za gorąco, wybierzmy takie z przewiewnej tkaniny, na przykład jasnego lnu. 

Kobiecy strój biznesowy

W przypadku kobiet istnieje dużo większa swoboda, jeśli chodzi o dobór elementów garderoby na spotkanie biznesowe, jednak podobnie jak w przypadku mężczyzn, całość musi być czysta i schludna.

Dominować tu będą koszule, które można dopasować zarówno do eleganckich spodni – cygaretek, jak i spódnic przed lub za kolano. Kolorystyka stroju również powinna być stonowana, jednak panie mogą pozwolić sobie na bardziej wzorzyste tkaniny. 

Jeśli zamierzamy założyć sukienkę, wybierzmy taką, która ma dość zabudowany dekolt. Absolutnym faux pas będzie założenie kreacji odsłaniającej znaczną część dekoltu – będzie to nie tylko nieeleganckie, ale również wyzywające. Nie należy również zakładać sukienek  z odkrytymi plecami czy zbyt krótkich. Długość do połowy uda to górna granica długości kreacji. 

Zarówno do sukienki, jak i spodni, panie mogą założyć buty na obcasie, lecz nie należy przesadzać z ich wysokością. Wysoka szpilka nie dość, że będzie wyglądać wulgarnie, to jeszcze może spowodować, że sylwetka nabierze nieodpowiednich proporcji czy nawet spowoduje, że nasz chód będzi sztuczny i niestabilny. 

Wiele pań, które nie czują się pewnie w butach na obcasie, zakłada do stroju biznesowego balerinki. Jest to jak najbardziej wskazane pod warunkiem, że będą to eleganckie, stonowane modele. 

Strój biznesowy można uzupełnić o subtelną biżuterię: złote lub srebrne kolczyki, cienki naszyjnik lub zegarek. Oczywiście w tym przypadku nadmiar nie jest wskazany. Lepiej zdecydować się na jeden element biżuterii. Jeśli więc zakładamy kolczyki, zrezygnujmy z naszyjnika.

Do spódnicy czy sukienki panie zawsze powinny zakładać rajstopy –  latem można wybrać cienkie pończochy w kolorze ciała, w chłodniejsze dni – nieco grubsze, lecz zawsze w stonowanej kolorystyce.

Higiena i pielęgnacja

Na koniec jeszcze kilka słów na temat elementów “wykończeniowych”. Mężczyźni powinni być starannie ogoleni lub posiadać precyzyjnie przycięty zarost, kobiety powinny mieć odpowiednio dopasowaną fryzurę i ewentualnie lekki, dyskretny makijaż. Wskazane jest również użycie perfum, jednak wybierzmy te lekkie, subtelne, którymi skropimy szyję oraz nadgarstek po wewnętrznej stronie. 

Pamiętajmy, że to, jakie pierwsze wrażenie zrobimy na spotkaniu biznesowym, będzie rzutowało na nasz obraz i w wielu przypadkach może determinować późniejsze decyzje, które zapadną podczas rozmów. Warto więc przyłożyć nieco więcej uwagi do stroju biznesowego i dopracować go w najmniejszym szczególe, aby w czasie spotkania czuć się pewnie bez względu na to, z kim mamy przyjemność rozmawiać.