Remont kuchni i łazienki wymaga odpowiedniego przygotowania nie tylko pod kątem koncepcji zmiany aranżacji czy wykonania prac naprawczych, ale również harmonogramu tych działań oraz budżetu. Zanim rozpoczniemy jakiekolwiek prace związane z remontem, warto przygotować szczegółowy kosztorys, dzięki któremu będziemy w  stanie oszacować wydatki i odpowiednio zaplanować finansowanie.

Remont kuchni

Decydując się na remont kuchni trzeba zastanowić się, jaki zakres prac ma on obejmować. Jeśli będziemy chcieli skuć płytki ścienne i podłogowe to prace te mogą nas wynieść ok. 15-30 zł za metr kwadratowy.

Jeśli chodzi o koszt prac właściwych, to przedstawiają się one następująco:

  • Wylewka – jeśli nasza kuchnia wymaga wylania wylewki przed położeniem płytek, to musimy w nasz kosztorys wpisać 22-25 zł za metr kwadratowy (materiał wraz z robocizną),
  • Płytki podłogowe – na ten koszt składa się między innymi zakup płytek, fug, kleju, preparatu gruntującego oraz robocizny. W przypadku kuchni o powierzchni ok. 12m kwadratowych należy wpisać koszt rzędu 1.600-1800zł,
  • Płytki na ścianę – jeśli chcemy mieć w kuchni płytki również na ścianach, to dla ok. 24 metrów kwadratowych powierzchni, musimy założyć koszt w okolicach 1.800zł,
  • Malowanie sufitu  – za farbę oraz robociznę zapłacimy w tym przypadku ok. 500 zł.

Warto również wziąć pod uwagę fakt, że w przypadku bardziej zaawansowanych zmian trzeba będzie przeprowadzić jeszcze prace hydrauliczne i elektryczne, które mogą nas kosztować nawet 1.000zł.

Na koniec pozostał nam największy koszt związany z remontem kuchni, a mianowicie meble, za które zapłacimy wraz z montażem ok. 3.500-5000zł. Nie wliczamy w to oczywiście sprzętu AGD, który jest osobnym wydatkiem.

Szacunkowo więc na remont kuchni należy zarezerwować około 8.500-10.000zł.

Remont łazienki

Remont łazienki również należy rozpocząć od demontażu niepotrzebnych mebli i armatury, a  także skucia starych płytek, co może wynieść nawet 1000 zł.

Koszt kładzenia płytek będzie podobny jak w przypadku kuchni, a więc za podłogę i ściany zapłacimy około 4.000zł. W przypadku łazienki musimy ująć w kosztorysie biały montaż, czyli instalację następujących elementów:

  • Umywalki,
  • WC,
  • Brodzika lub wanny,
  • Baterii umywalkowej,
  • Grzejnika łazienkowego,
  • Oprawy oświetleniowej.

Wraz z materiałami montażowo-instalacyjnymi oraz robocizną możemy założyć około 5.000zł. Oczywiście wielkość łazienki oraz jakość wyposażenia będą znacząco wpływały na cenę remontu, należy więc już na początku prac dokładnie sprawdzić, jaki konkretnie element sanitarny chcemy mieć w swojej łazience.

Jak zaplanować remont kuchni i łazienki

Remont tych dwóch pomieszczeń okazuje się najbardziej problematycznym przedsięwzięciem biorąc pod uwagę całe mieszkanie, gdyż wymaga często zaawansowanych prac generujących dużo hałasu i kurzu, a przy uniemożliwiającym swobodne z nich korzystanie. Jeśli nie mamy możliwości przeprowadzenia się do rodziny czy przyjaciół na czas remontu, nie planujmy remontu tych dwóch pomieszczeń jednocześnie. 

Warto pamiętać, że firmy remontowe mają zwykle odległe terminy realizacji, więc zanim zaczniemy planować datę startu, najpierw upewnijmy się, że mamy na ten dzień sprawdzoną ekipę. Nie liczmy również na to, że będziemy mogli przyrządzić posiłek w tym czasie. Lepiej zaplanujmy sobie na okres remontu jedzenie na mieście lub zapytajmy przyjaciół czy możemy wpaść do nich na wspólne gotowanie. 

O ile remont kuchni może nie być tak uciążliwy dla codziennego funkcjonowania, o tyle już prace w łazience mogą się takie okazać. Brak możliwości z toalety będzie jednym z największych problemów. Jeśli to tylko możliwe, poprośmy ekipę remontową o takie zaplanowanie prac, aby w określonych godzinach była możliwość korzystania z WC. Pamiętajmy również o tym, że będziemy mieć ograniczony dostęp do prysznica lub wanny, więc należy wziąć to pod uwagę i zorganizować sobie awaryjne kąpiele u zaprzyjaźnionych sąsiadów lub rodziny.

Decydując się na remont kuchni i łazienki należy szczegółowo obliczyć budżet, jaki będzie nam potrzebny na realizację tej inwestycji. Musimy wziąć pod uwagę nie tylko robociznę oraz podstawowe materiały takie jak płytki, farby, meble i urządzenia sanitarne, ale również wszystkie drobniejsze materiały, przewody, kable, rury czy złączki, gdyż koszt ten może w znacznym stopniu obciążyć nasz budżet. Warto też powierzyć taki remont firmie o ugruntowanej pozycji i dobrych opiniach klientów, która będzie potrafiła zaplanować szczegółowo harmonogram prac i, co ważne, terminowo się z niego wywiązać.

Życzymy udanego remontu!