Bycie atrakcyjnym kandydatem na rynku pracy wymusza stały rozwój i podnoszenie swoich kwalifikacji zawodowych. Wraz z rozwojem technologicznym oraz ekspansją na rynki zagraniczne, rosną również wymagania pracodawców i często, aby dostać dobrze płatną pracę, musimy mocno wyróżnić się na tle wielu innych kandydatów ubiegających się o podobne stanowisko. W jakie obszary rozwoju zawodowego warto inwestować, aby zwiększyć swoją atrakcyjną na rynku pracy?

Sprawdź wymagane kompetencje 

W pierwszej kolejności warto przejrzeć ogłoszenia o pracę w interesującym nas zakresie i sprawdzić, czego od kandydatów oczekują pracodawcy. Te umiejętności, które wymienione są jako wymagane, musisz bezwzględnie posiadać, jeśli chcesz być brany pod uwagę w rekrutacji na dane stanowisko. Pracodawcom zależy również na tym, aby poszczególne umiejętności podparte były praktycznym doświadczeniem. Jeśli takiego nie posiadasz, koniecznie uzupełnij tę lukę. Możesz na przykład wykonać kilka projektów jako freelancer i następnie poprosić swoich zleceniodawców o wystawienie opinii lub referencji. Jeśli masz taką możliwość, weź udział w miesięcznych praktykach w firmie,która po zakończonym okresie pracy wystawi ci zaświadczenie z referencjami. 

W ogłoszeniach o pracę często można znaleźć dodatkowe kwalifikacje zawodowe, które są mile widziane na danym stanowisku. Te z kolei powinny być dla ciebie punktem zaczepienia w poszukiwaniu sposobów na zwiększenie atrakcyjności zawodowej. Jeśli przynajmniej w kilku ogłoszeniach pojawiają się konkretne umiejętności, które dodatkowo interesują pracodawców, nabądź je i umocnij swoją pozycję względem innych kandydatów.

Umiejętności komplementarne

Kolejnym ważnym etapem wzmacniania pozycji na rynku pracy jest zdobywanie tzw. umiejętności komplementarnych, czyli takich, które są uzupełnieniem twojej głównej kompetencji. Przykładowo, jeśli jesteś grafikiem i szukasz zatrudnienia w firmach zajmujących się projektowaniem stron WWW, warto, abyś potrafił również pociąć PSD do HTML, a  także umiał stworzyć szablon strony pod konkretny silnik używany do tworzenia stron czy sklepów internetowych, np. WordPress czy Prestashop. Jeśli szukasz pracy jako copywriter, zwiększ swoją atrakcyjność o umiejętności tworzenia sugestywnych haseł reklamowych używanych na banerach czy pisanie w języku obcym. 

Dobrym pomysłem jest prowadzenie bloga własnego bloga, na którym możesz zaprezentować swoje umiejętności, co będzie najlepszą wizytówką i potwierdzeniem twoich kompetencji. W przypadku ubiegania się o stanowisko specjalisty w danej dziedzinie, powiększ swoje kompetencje o umiejętności zarządzania projektem. Posiadając certyfikat z ukończonego kursu project managementu, potencjalny pracodawca może być tobą zainteresowany w kontekście późniejszego awansu na stanowisko kierownicze. 

Tego rodzaju umiejętności nazywa się twardymi. Oprócz wyżej wymienionych, możemy do nich zaliczyć również:

  • bardzo dobrą znajomość Photoshopa,
  • znajomość i umiejętność obsługi narzędzi do e-mail marketingu,
  • umiejętność tworzenia planów sprzedażowych.

Umiejętności miękkie

Nie należy również lekceważyć umiejętności miękkich, które pracodawcy również podkreślają w wymaganiach na dane stanowisko. Do nich możemy zaliczyć między innymi umiejętności:

  • prowadzenia negocjacji biznesowych,
  • zarządzania czasem,
  • radzenia sobie ze stresem,
  • kreatywnego lub logicznego myślenia,
  • komunikatywność. 

Tego rodzaju umiejętności nie da się zmierzyć za pomocą posiadanych certyfikatów, kursów czy doświadczenia. Warto jednak podać kilka przykładów zastosowania przez ciebie w praktyce danej umiejętności, np: ”Podczas ważnego spotkania z klientem byłem odpowiedzialny za negocjowanie wieloletniego kontraktu, który był celem biznesowym firmy, w której pracowałem. Udało mi się zakończyć je powodzeniem dla naszej firmy i podpisaniem ważnej umowy”. 

Ciągłe poszerzanie swoich umiejętności, szukanie nowych sposobów zwiększania swoich kompetencji to w wielu zawodach czynnik niezbędny do tego, aby umacniać swoją atrakcyjność na rynku pracy. Tego rodzaju inwestycja da nam nie tylko satysfakcję, ale również będzie motywacją do poprawy swojej sytuacji zawodowej zarówno w obecnej pracy, jak podczas szukania wyzwań zawodowych w nowym miejscu.